Alan Adı Tescili

Web siteniz için bir alan adı almanız gerekir. İstediğiniz alan adının daha önce başka biri tarafından alınıp alınmadığını merak ediyorsanız aşağıdaki kutucuğa almak istediğiniz alan adını uzantısıyla birlikte yazınız ve SORGULA butonuna tıklayınız. (örn. websayfasi.com)

En çok kullanılan alan adları .com, .net, .org, olmakla birlikte bu uzantılarla alınabilecek alan adları neredeyse tükenme noktasına geldiğinden yıllar içerisinde pek çok yeni domain uzantısı eklenmiştir. Bunlara örnek olarak .co, .biz, .web, .info, .online, .hotel, .cafe, .pub, .shop, .space, .club ve daha pek çoğu verilebilir.

Domain Sorgulama:

  1. Hangi alan adı uzantısını istediğinize karar verin. Alan adı uzantısı, alan adının son kısmıdır; örneğin: .net.biz.org veya .com gibi.
  2. Noktanın öbür tarafında ne görmek istediğinizi düşünün. İşletmenizin adı veya uzmanlık alanınız olabilir.
  3. İstediğiniz alan adını yukarıdaki kutuya yazın. O alan adını alıp alamayacağınızı söyleriz. Başkası tarafından alınmış ise üzülmeyin, farklı uzantılarla da deneyin.
  4. Alan adlarından istediğinizi seçin, bizi arayın ve bilgi verin. Hemen tescilini sizin adınıza yapalım. Alan adınız size kayıtlı olduğu sürece, başka kimse kullanamaz.

İyi bir alan adı bulmak için ipuçları:

Akılda kalıcı olsun. Bu yüzden çok sayıda işletme, içinde adlarının geçtiği alan adlarını alıyor. Hatta bazı kişiler beğendikleri alan adını aldıktan sonra işletmelerinin isimlerini seçiyor.

Ticari markası ya da telif hakkı alınmış veya başka bir şirket tarafından kullanılan bir alan adını almayın. Aksi taktirde alan adını kaybedebilir ve/veya yasal sorunlar yaşayabilirsiniz.

Ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur, bu sayede müşterilerin alan adınızı hatırlaması kolaylaşır. Ayrıca, Facebook, Twitter ve sahip olduğunuz diğer sosyal medya hesapları ile uyumlu kullanıcı adlarını almanız kolaylaşır.

Yerel bir işletmeniz mi var? Bölgenizdeki müşterilerin nerede olduğunuzu kolayca görebilmesi için bulunduğunuz bölge, şehir veya ülkeyi dahil edin. Alanınızın bulunup bulunmadığını görmek için .berlin, .nyc gibi coğrafi alan adı uzantılarına bakın.

Rakam veya tire işareti kullanmaktan kaçının. Web adresinizi duyan bir kişi, alan adınızda rakam mı (5) veya “beş” kelimesini mi kullandığınızı bilemez. İşletmenizin adında sayı varsa, iki yazım türünü de kaydettirin; hem rakam ile hem de yazılı olarak. Alan adında tire kullanımı yalnızca sorun çıkarır ve genelde profesyonel bir görüntü oluşturmaz.

Birden fazla alan adı edinin. Web sitenize gelen trafik arttıkça, trafiğinizi sizden almak umuduyla benzer alan adlarını kovalayacak taklitçilerin dikkatini çekebilirsiniz. Daha sonra sorun yaşamamak için benzer veya yanlış yazılan alan adlarını erkenden kaydedin.

 

Hosting (Web Bulundurma)

Alan adınızı ve web sayfalarınızı bir hosting firmasının altyapısı üzerinde bulundurmanız gerekmektedir. Bu sistem üzerinde hem alan adınız kaydedilir, hem web sayfalarınız için bir sunucu ve disk alanı edinmiş olursunuz hem de e-posta kutularınız barındırılır. Bizler bu konuda Turhost firmasıyla çalışmayı tercih etmekteyiz. Elbette sizler de kendi tercih ettiğiniz bir hosting firması bulabilirsiniz.

Hosting firması seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus WordPress çalıştırılabilecek bir altyapıya sahip olmasıdır. Diğer önemli hususlar alacağınız hosting planının trafik kısıtılaması (GB/ay), disk alanı, mail sayısı ve sunucuların internete bağlantı hızlarıdır. Bunlar web sayfalarınızın performansı ve sizin ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi açısından önemlidir.

İşte bazı hosting planları ve fiyatları:

WordPress Hosting Paketleri

Alan. RAM CPU Disk Trafik E-Posta * MySQL Alt. Al. Ücret
Bireysel Mini

Ücretsiz Alan Adı Transfer
1 1 GB 1 Core 1 GB 10 GB 10 1 1
* $1.13 / Ay
Bireysel Başlangıç

1 2 GB 1 Core 3 GB 15 GB 10 2 2
* $1.77 / Ay
Bireysel 3 Başlangıç

Ücretsiz Alan Adı Transfer
3 2 GB 1 Core 5 GB Limitsiz 20 5 3
* $2.79 / Ay
Bireysel Limitsiz

1 4 GB 2 Core Limitsiz Limitsiz 20 Limitsiz Limitsiz
* $3.24 / Ay
Bireysel Limitsiz 2

2 4 GB 2 Core Limitsiz Limitsiz 50 Limitsiz Limitsiz
* $3.92 / Ay
Bireysel Limitsiz +

11 4 GB 2 Core Limitsiz Limitsiz Limitsiz Limitsiz Limitsiz
* $8.10 / Ay
Bireysel Limitsiz ++

Limitsiz 4 GB 2 Core Limitsiz Limitsiz Limitsiz Limitsiz Limitsiz
* $10.18 / Ay

Tercih ettiğiniz paketi bize bildirin ve gerekli tescilleri yaptıralım.